Nokia Lumia 530 specyfikacja, test i opinie

Wyświetlacz
4", 480 x 854 pikseli
Główny aparat
5 megapikseli
System operacyjny
Windows Phone OS 8.1 z aktualizacją Lumia Cyan
Pamięć
4 GB
RAM
512 MB
Procesor
Qualcomm Snapdragon 200
Bateria
1430 mAh

Kluczowe specyfikacje, dane techniczne, testy i pełne recenzje Nokia Lumia 530 w jednym miejscu. Porównaj wybrany model z innymi alternatywami i zapewnij sobie solidną podstawę do podjęcia decyzji o wyborze najlepszego telefonu dzięki naszemu kompleksowemu przeglądowi.

KONSTRUKCJA I WYMIARY Nokia Lumia 530
Typ telefonu Smartfon
Sterowanie Dotykowy
Wysokość 119.7 mm Gorszy niż 63 % ocenionych telefonów.
Szerokość 62.3 mm Gorszy niż 60 % ocenionych telefonów.
Głębokość 11.7 mm Gorszy niż 58 % ocenionych telefonów.
Waga 129 g Lepszy niż 62 % ocenionych telefonów.
Kolor telefonu Jasnopomarańczowy | Ciemnoszary | Jasnozielony
Wodoodporność -
SAR 1,09 W/kg
Zintegrowane komponenty Radio FM
Typ złącza Micro-USB - 5-pinowe Micro-USB typu B
Wyjście słuchawkowe / kompozytowe AV - mini-telefon 3,5mm
Typ (rozmiar) karty SIM Micro SIM

Telefon Nokia Lumia 530 ma wymiary 119.7 mm × 62.3 mm x 11.7 mm. Jego waga to 129 g.

Pokaż więcej
WYŚWIETLACZ Nokia Lumia 530
Typ wyświetlacza wyświetlacz LCD
Przekątna wyświetlacza (rozmiar) 4" Gorszy niż 65 % ocenionych telefonów.
Rozdzielczość wyświetlacza 480 x 854 pikseli Gorszy niż 53 % ocenionych telefonów.
Zagęszczenie pixeli na wyświetlaczu 246 ppi Gorszy niż 90 % ocenionych telefonów.
Głębia kolorów wyświetlacza 16,7 mln kolorów Lepszy niż 98 % ocenionych telefonów.

Rozmiar wyświetlacza to 4" cali. Telefony z mniejszymi wyświetlaczami mają tę zaletę, że łatwiej jest je obsługiwać jedną ręką. Natomiast w porównaniu z telefonami z dużymi wyświetlaczami, zapewniają one niższe wrażenia z użytkowania. Jeśli jednak nie planujesz regularnie oglądać filmów lub grać w gry na swoim telefonie i chcesz tylko podstawowej funkcjonalności, ten rozmiar jest dla Ciebie wystarczająco dobry. Wadą wyświetlaczy LCD jest stosunkowo niższy kontrast wyświetlanych kolorów, ponieważ technologia ta nie oddaje dobrze absolutnej czerni. Również z powodu większego zużycia energii, wyświetlacze LCD nie są już tak powszechne w telefonach. Mimo to, niektórzy producenci nadal wyposażają swoje telefony w technologię LCD. Jednak nowoczesne smartfony wykorzystują już technologię OLED. Zaletą telefonów LCD jest to, że są one zazwyczaj tańsze w budowie niż technologia OLED.

Rozdzielczość wyświetlacza Nokia Lumia 530 to 480 x 854 pikseli. Wyższa rozdzielczość wyświetlacza jest warunkiem uzyskania ostrzejszego obrazu. Standardem dla telefonów średniej klasy jest dziś rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 px. Tańsze telefony, które zazwyczaj mają mniejszą przekątną, mają rozdzielczość HD 1280 × 720 px. Mniejsze rozdzielczości można znaleźć tylko w starszych modelach. Z kolei najlepsze telefony mają rozdzielczość 4K, czyli 3840 × 2160 px. Kolejnym ważnym faktorem, który będzie miał wpływ na ostateczny obraz jest drobność wyświetlacza. W przypadku tego modelu wartość dokładności to 246 ppi. W przypadku jakości wyświetlacza, im wyższa wartość, tym ostrzejszy będzie obraz. Przeciętnie wartość dokładności obrazu wynosi około 350-400 ppi. To za gwarantuje wystarczająco dobry i ostry obraz do normalnego użytkowania. Jednak najlepsze telefony dostępne obecnie na rynku mogą mieć wyświetlacz o grubości do 450 ppi lub wyższej.

Pokaż więcej
PROCESOR Nokia Lumia 530
Typ procesora (CPU) Qualcomm Snapdragon 200
Częstotliwość procesora 1.2 GHz Gorszy niż 67 % ocenionych telefonów.
Liczba rdzeni procesora Czterordzeniowy Gorszy niż 57 % ocenionych telefonów.

Telefon Nokia Lumia 530 posiada procesor Qualcomm Snapdragon 200. Liczba rdzeni procesora to 4. To właśnie liczba rdzeni odgrywa ważną rolę w ocenie wydajności telefonu, ponieważ jest ona odpowiedzialna za operacje obliczeniowe. Smartfony już powszechnie mają liczbę rdzeni od około 4 do 8. Procesory wielordzeniowe mogą działać lepiej i skracać czas przetwarzania żądania do minimum, co przekłada się na reakcję telefonu, na przykład w szybkości otwierania aplikacji. Częstotliwość procesora jest również ważnym parametrem, który wskazuje, ile instrukcji telefon może przetworzyć w ciągu jednej sekundy. Podobnie jak w przypadku częstotliwości odświeżania, im wyższa liczba, tym szybciej telefon reaguje. Częstotliwość procesora w Nokia Lumia 530 to 1.2 GHz. Standardowo znajdziesz tę wartość między 1,8 GHz a 2,8 GHz dzisiaj.

Pokaż więcej
PAMIĘĆ Nokia Lumia 530
RAM 512 MB Gorszy niż 78 % ocenionych telefonów.
Pamięć wewnętrzna (internal storage) 4 GB Gorszy niż 86 % ocenionych telefonów.
Obsługiwane karty pamięci microSDHC, microSDXC - do 128 GB

Jednym z najważniejszych parametrów dla użytkowników jest często pojemność pamięci. Im jest ona większa, tym więcej aplikacji, zdjęć, filmów i innych plików może przechowywać Twój telefon. Ten telefon posiada 4 GB. Ta pojemność pamięci jest idealna dla osób posiadających w telefonie kilka podstawowych aplikacji i kilkadziesiąt zdjęć. Jeśli nie używasz telefonu do gier lub nie potrzebujesz przechowywać zdjęć w wysokiej rozdzielczości, ten rozmiar jest wystarczający. Jednak tak małej pojemności raczej nie spotkasz w nowych smartfonach. Standardowa pamięć to dziś około 64 i 128 GB. Najlepsze telefony mają pamięć wewnętrzną o pojemności 256 GB lub więcej. Obecnie na rynku zazwyczaj można znaleźć jeden model telefonu z kilkoma różnymi rozmiarami pamięci. Dzięki temu każdy użytkownik może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada.

W przypadku tego modelu możliwe jest zwiększenie powierzchni pamięci masowej poprzez włożenie karty pamięci.

Wielkość pamięci RAM mówi nam jak silny jest telefon. Nokia Lumia 530 posiada pamięć 512 MB. Powszechnie dzisiaj można spotkać telefony z 6 do 8 GB pamięci RAM. Oznacza to, że telefon bez problemu poradzi sobie z normalną pracą oraz bardziej wymagającymi aplikacjami czy grami. Wyższe pamięci RAM rzędu 12 GB można znaleźć w najlepszych telefonach na rynku i są one idealne zwłaszcza dla pasjonatów gier. Z kolei pamięć operacyjna poniżej 4 GB to raczej domena telefonów z niższej półki i starszych modeli. Jednak nawet one znajdą swoich fanów wśród mniej wymagających użytkowników.

Pokaż więcej
APARAT FOTOGRAFICZNY Nokia Lumia 530
TYLNY APARAT
Liczba obiektywów tylnego aparatu 1
Rozdzielczość głównego aparatu 5 megapikseli Gorszy niż 60 % ocenionych telefonów.
Jasność obiektywu aparatu głównego F/2.4 Gorszy niż 89 % ocenionych telefonów.
Ostrość głównego aparatu Bez regulacji ostrości
Minimalna ogniskowa 28 mm
Efekty specjalne aparatu Jeszcze
Tryby pracy aparatu Zdjęcia panoramiczne, tryb nocny, tryb sportowy
Balans bieli Ustawienia wstępne
Rozdzielczość wideo 864 x 480
PRZEDNI APARAT
Liczba obiektywów przedniego aparatu 0

Tylny aparat telefonu Nokia Lumia 530 ma tylko jeden obiektyw. Jeden obiektyw jest bardziej typowy dla starszych telefonów lub telefonów z niższej półki z aparatami niższej jakości. Tylne aparaty w nowoczesnych telefonach są dziś zazwyczaj wyposażone w dwa, trzy, a czasem nawet pięć obiektywów tylnej kamery. Rozdzielczość głównego obiektywu to 5 megapikseli. Jednak sama rozdzielczość nie musi przekładać się na dobre zdjęcie. Dlatego należy spojrzeć na inne parametry, takie jak luminancja czy rozmiar piksela. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przysłona, która w tym przypadku oznacza F/2.4 i określa, ile światła przechodzi przez matrycę. Najlepsze telefony mają przysłonę o wartości nawet F/1.5. Ale najczęściej dziś spotkasz się z F/1.8 do F/2.2. W tym przypadku im niższa liczba po ukośniku, tym wyższa jakość zdjęcia.

Pokaż więcej
BATERIA I ŁADOWANIE Nokia Lumia 530
Pojemność baterii (rozmiar) 1430 mAh Gorszy niż 67 % ocenionych telefonów.
Czas czuwania 528 godzin Lepszy niż 79 % ocenionych telefonów.
Czas pracy na baterii podczas wykonywania połączeń 804 minuty Lepszy niż 64 % ocenionych telefonów.
Szczegółowe informacje na temat żywotności baterii Rozmowa (GSM): do 804 min
Rozmowa (WCDMA): do 600 min
Odtwarzanie (muzyka): do 51 godz
Odtwarzanie (wideo): do 5,5 godz
Ciągłe przeglądanie: do 7,8 godz
Ciągłe przeglądanie (Wi-Fi): do 8,5 godz
Tryb czuwania: do 528 godz.

Wielkość baterii w Nokia Lumia 530 to 1430 mAh. Rozmiar wyświetlacza, wydajność procesora, wykorzystanie funkcji danych i oczywiście intensywność korzystania z telefonu w ogóle mają znaczący wpływ na wytrzymałość baterii. Standardem dla większości smartfonów jest dziś pojemność baterii wynosząca około 4500 do 5000 mAH. Telefony z taką wielkością baterii zazwyczaj gwarantują żywotność telefonu na poziomie co najmniej 1 dnia. Starsze lub tańsze modele smartfonów mogą wtedy osiągać pojemność baterii zazwyczaj około 2500 mAH i poniżej. Przy takiej pojemności może się okazać, że przy intensywnym korzystaniu z telefonu konieczne będzie jego doładowanie w ciągu dnia.

Standby Time dla tego telefonu to 528 godzin, i mówi nam, jak długo telefon wytrzyma na jednym ładowaniu, gdy nie będziesz go aktywnie używać. Nokia Lumia 530 wytrzymujena jednym ładowaniu orzy ciągłych rozmowach telefonicznych 804 minuty.

Pokaż więcej
TECHNOLOGIA Nokia Lumia 530
Technologia WCDMA (UMTS) / GSM
Generowanie sieci komórkowej 3G Gorszy niż 64 % ocenionych telefonów.
System operacyjny Windows Phone OS 8.1 z aktualizacją Lumia Cyan
Inteligentny asystent Cortana
Nawigacja GPS, A-GPS, GLONASS

Standardowa łączność 4G zastępuje obecnie 5G, ale nadal jest bardziej domeną najnowszych telefonów. Model Nokia Lumia 530 obsługuje połączenia 3G. Łączność 3G jest obecnie spotykana tylko w najstarszych telefonach. Systemem operacyjnym w tym modelu jest Windows Phone OS 8.1 z aktualizacją Lumia Cyan.

Pokaż więcej
KOMUNIKACJA Nokia Lumia 530
Transfer danych GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
Technologia połączeń 2G 850 GSM, 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM
Interfejs bezprzewodowy IEEE 802.11b/g/n
Bluetooth Bluetooth 4.0
Profile Bluetooth HFP, OPP, A2DP, AVRCP, PBAP, GATT
Bezpieczeństwo sieci WLAN WEP, WPA, WPA2, TKIP, AES
Funkcje komunikacyjne Mobilny klient poczty elektronicznej, przeglądarka internetowa
Usługi w zakresie przesyłania wiadomości Yahoo! Messenger, Skype, Microsoft Lync, MySpaceIM, Twitter IM, WhatsApp, WeChat, LINE, Viber, SMS, MMS

Podstawowy pakiet obejmuje również Bluetooth 4.0. Dzięki temu można łatwo podłączyć na przykład bezprzewodowe słuchawki do telefonu, a także połączyć telefon z telewizorem, tabletem lub głośnikiem i innymi urządzeniami.

Pokaż więcej
MULTIMEDIA Nokia Lumia 530
Obsługiwane formaty audio WMA, AAC, ASF, AMR, MP3, AAC-LC, M4A, HE-AAC, WMA 10 Pro, WMA 9
Obsługiwane formaty wideo VC-1, AVC, AVI, MOV, MPEG-4, WMV, 3GP, H.264, H.263, M4V
FUNKCJE Nokia Lumia 530
Funkcje telefonu Głośnik, sterowanie głosem, licznik wywołań, połączenie konferencyjne, alarm wibracyjny
Czujniki Akcelerometr
Podstawowe funkcje organizacyjne Kalendarz, synchronizacja z PC, kalkulator, przypomnienie, budzik
Inne funkcje telefonu Kompatybilność z TTY, certyfikat DLNA, Text-to-Speech (rozpoznawanie tekstu), aktualizacje oprogramowania FOTA (Firmware Over The Air), udostępnianie multimediów przez DLNA, Kącik dla dzieci, technologia redukcji szumów, profil Lumia Color, klawiatura Word Flow
POZOSTAŁE Nokia Lumia 530
Zawartość opakowania Zasilacz

Podobne telefony

Inne Nokia telefonów

Inne projekty: